Το λεπτό σημείο εδώ είναι οτι πρόκειται για άδεια προ του '83. Στο ίδιο άρθρο που προβλέπει τη διαδικασία της παραγράφου 6γ που σωστα επισημαίνεις, φαίνεται να κάνει διάκριση για τις άδειες αυτές και να τις αντιμετωπίζει διαφορετικά στην παράγραφο 6α-iv.
Τα αποσπάσματα των εγκυκλίων 3/13 και 4/13 που παρέθεσα παραπάνω αναφέρονται στην §6.α.iv!
Άρα, καμία διάκριση, αναλόγως του χρόνου εκδόσεως της άδειας, σχετικά με τον τρόπο που κάνουμε τον έλεγχο.

Αν αυτός ο ιδιοκτήτης της πρώτης περίπτωσης με τα 10τμ αυθαίρετη επέκταση - που έχει τακτοποιήσει και έχει πάρει και βεβαίωση νομιμότητας με διάρκεια ισχύος 2μήνες - έρθει σ'εμένα 2 χρόνια μετά, κάνω αυτοψία και δε βρίσκω καμία νέα αυθαιρεσία, του δίνω βεβαίωση νομιμότητας ή όχι;
Προσωπικά θεωρώ ότι πρέπει να κάνω τον έλεγχο όπως θα τον έκανα σαν να μην υπήρχε καμία τακτοποίηση αυθαιρεσιών. Ελέγχω δηλαδή αν ο συνάδελφος έκανε σωστά τη δουλειά του.
Μου έχει τύχει παρόμοια περίπτωση. Η απάντησή μου για να μην εκθέσω τον συνάδελφο είναι ότι δεν μπορώ, ας πάει (ο ιδιοκτήτης) σ' αυτόν που έκανε την τακτοποίηση. Και αν έχει βγει στη σύνταξη σε άλλον συνάδελφο.
Για τον έλεγχο θα χρειαστώ τα σχέδια της οικοδομικής άδειας. Χωρίς αυτά δεν μπορώ να κάνω έλεγχο.

Ακόμα και σε παλιότερες άδειες όπου δεν υπήρχαν διαγράμματα κάλυψης υπήρχαν κατόψεις, σχέδια στα οποία γίνονταν υπολογισμοί εμβαδών και αναφέρονταν διαστάσεις.
Με ό,τι έχουμε λοιπόν βάσει της εποχής έκδοσης της άδειας πορευόμαστε.
Αυτό όμως είναι τελείως διαφορετικό από το να μην έχουμε τίποτα στα χέρια μας λόγω απώλειας του φακέλου.